ANTİ OKSİDANLAR

1- Askorbik Asit (C Vitamini) ÜRÜN KODU: E-300

Açıklama: Askorbik Asit bir monosakkarit türevi olup yapıca glikoza ve diğer altı karbonlu monosakkaritlere benzer. Renksiz, beyaz, dikdörtgen kristallerdir. Çok hafif özel bir kokusu vardır. Ekşi tatta ve asit reaksiyondadır. Optikçe aktiftir. Polarize ışığı sağa çevirir. Askorbik Asit; beyaz veya hafif sarı renkte, kokusuz kristalimsi yapıda bir madde olup suda tamamen çözünürken, asetonda çok zor çözünür. Eter, petrol eteri, benzen, kloroform ve yağlarda çözünmez.

C vitamini kimyasal olarak Askorbik Asidin ışığı sola döndüren enantiyomeridir. Ticari C vitamini genelde Askorbik Asit kristallerinden veya Askorbik Asidin kalsiyum veya sodyum tuzlarından oluşmaktadır. Askorbik Asitin geleneksel yolla elde edilmesi, sorbitolün yedi basamaklı kimyasal bir süreç olan Reichstein prosesi ile biyodönüşüme uğratılmasıyla olurken, yeni geliştirilmiş fermantasyon teknolojisi ile bu süreçte önemli bir bileşen olan ketogulanik asit kullanımı üretim maliyetlerini düşürülerek önemli bir ilerleme kaydedilmiştir.

Kullanım Alanları:Askorbik Asit oksijen tutma özelliğine sahip olması nedeniyle antioksidan olarak yaygın biçimde de gıda sanayiinde kullanılır. Yağların ve yağlı besinlerin uzun süre saklanabilmesi, beyaz renkteki sebze ve meyvelerin kararmasının önlenmesi için kullanılır. Meyve ve sebzelerde oksidatif esmerleşmeyi, et ve deniz ürünlerinde ransiditeyi, sütte arzu edilmeyen koku gelişimini önlemektedir. Ayrıca çabuk soğutularak dondurulmuş meyveler erime sırasında doğal renk ve kokularını yitirir. Bunlara dondurmadan önce saf Askorbik Asit katmakla bu sakıncalar önlenebilmektedir. Oksijen hoşa gitmeyen değişiklikleri yapmadan önce Askorbik Asit tarafından tutulur. Bu şekilde dondurulmuş kayısı, şeftali, elma, üzüm, muz, armut, ananas gibi meyvelerde 25 yıldan beri Askorbik Asit antioksidan olarak kullanılır. Ayrıca Askorbik Asit, besin ve içeceklerin vitamince zenginleştirilmesinde de kullanılır.